3K Carbon Fiber Pipe | Lightweight High Strength CFRP Round Tube with 3K Twill Weave in Custom Sizes
ContPerson : Terry.Chang, Grace Gu
Numero di telefono : +86-13681832139
WhatsApp : +8619537611058
| Quantità di ordine minimo : | Negoziabile | Prezzo : | negotiable |
|---|---|---|---|
| Imballaggi particolari : | Commercio di cartone ondulato normale per la spedizione internazionale | Tempi di consegna : | 7 giorni lavorativi dopo aver ricevuto la retribuzione dell'ordine |
| Termini di pagamento : | T/T, Western Union, L/C | Capacità di alimentazione : | 1500 pezzi di mese |
| Luogo di origine: | Cina | Marca: | Tanku |
|---|---|---|---|
| Certificazione: | SGS, ROHS | Numero di modello: | OEM |
|
Informazioni dettagliate |
|||
| Nome del prodotto: | Tubo in fibra di carbonio | Lunghezza: | Lunghezza personalizzata |
|---|---|---|---|
| Materiale: | Fibra di carbonio 3K T300 | Fibre: | Fibri HT con matrice di resina epossi |
| Frazione di volume in fibra: | appr. 65% | Caratteristiche: | Ottima resistenza alla fatica |
| Superficie: | Twill opaco, tinta unita opaco | luogo di produzione: | Cina |
| Evidenziare: | 3K plain weave carbon fiber tube,custom diameter CFRP round pipe,carbon fiber tube with warranty |
||
Descrizione di prodotto
Factory 3K Plain Weave Carbon Fiber Tube CFRP Round Pipe Custom Diameter Length
Our 3K Plain Weave Carbon Fiber Tube is a high-performance CFRP (Carbon Fiber Reinforced Polymer) composite tube engineered for applications that require excellent stiffness, lightweight structure, and superior dimensional stability. Manufactured using premium 3K carbon fiber fabric with a precise plain weave (1×1) pattern, this tube delivers a tightly interlaced fiber structure that enhances uniform load distribution and structural consistency.
Compared with twill weave, the 3K plain weave carbon fiber tube offers higher rigidity and better geometric stability, making it especially suitable for precision engineering and load-bearing applications.
Specifications
Manufacturing Process
Applications
OEM & Custom Services
We provide full customization support:
| Material | Composite Carbon Fiber Tube |
| Shape | Round |
| Technology | Roll-wrapped or pultrusion |
| Dimension | The existing inner diameter of the mold is 4mm-50mm with a length of 1m. |
| Customizable size: The maximum diameter can be 200mm, the longest can be 3m. | |
| Surface | Black glossy/matte surface/painted |
| Glossy 3k weave/matte 3k weave | |
| Color metal wire weave | |
| Feature | Lightweight, high-strength |
| Working Temperature | Usually, -30-120 degrees, if special requirement, please let us know. |
| Place Of Origin | China |
| Function | Marine, Agriculture Tools, Arrow Shaft, Medical, Sport Products |
| Tolerance | Diameter Tolerance: +/-0.1mm |
| Length Tolerance | +/-1mm |
Our Service:
1. It ensures a year of quality assurance and 24-hour online customer service.
2. Protection of your sales area, ideas of design, and all your private information.
3. Request for samples is accepted.
4. Drilling and slotting are accepted.
5. We guarantee the products to be manufactured with the finest materials and mature techniques.
All tubes can be repaired at no charge if returned to us, postage prepaid, within one year.
![]()
![]()
![]()
![]()
Entri nel vostro messaggio